Základní pojmy

Úvod

V tomto díle bych vám chtěl představit tuto sérii článků. V první řadě bych chtěl říct, že na internetu najdete spoustu velice kvalitních materiálů, a pokud se budete chtít stále zdokonalovat, budete chtě nechtě muset zabrousit na anglické weby. Pokud tedy v Angličtině plavete, je nejvyšší čas na to, se začít trochu učit.

Na druhou stranu pro pochopení základů si myslím, že není od věci se vydat cestou českého čtení. Problémem spousty návodů je, že jsou prostě zastaralé. Většina z nich vychází z doby PHP verze 4-5. My se budeme zabývat aktuální verzí PHP tj. verzí 8.x.

Dalším problémem je, že spousta návodů začíná tím, že se vytvoří html stránka a do ní se začne montovat PHP kód pro zpracování formuláře. Toto zde nečekejte. Jsem toho názoru, že webové aplikace by dnes měly fungovat pomocí client server renderingu - že nevíte co to je? Nevadí, vše se včas dozvíte. Ve zkratce jde o to, že se naprosto odděleně programuje klientská část aplikace - například v Angularu nebo Vue.js a ta se napojuje na logickou serverovou část programovanou v nějakém serverovém programovacím jazyce - v našem případě v PHP.

Předpoklady pro tyto návody

Bude se vám hodit alespoň elementární tušení o tom, co to programování je. Dále se vám určitě neztratí znalosti HTML a CSS. Pokud neznáte a neumíte, doporučím web jakpsatweb.cz a nebo pokud se nebojít angličtiny, tak kurz na w3schools.com.

Velice častou otázkou je, jaké potřebuji vzdělání? No asi takhle - potřebujete umět číst, psát, ideálně číst a psát anglicky a potřebujete umět přemýšlet. Co se formálního vzdělání týče, nepotřebujete absolutně nic. Rád přirovnávám programování k modernímu řemeslu. Samozřejmě je mnoho úrovní práce v oblasti vývoje aplikací a ne každý se hodí na všechny, ale prakticky kdokoliv může dělat základní programování webů a webových aplikací a vydělat si tím slušné peníze. Často jde o práci "mechanickou" a neustále se nějakým způsobem opakující. Když se přeci jednou naučíte postavit zeď, tak to taky budete schopni opakovat pořád dokola - a klidně i za peníze bez ohledu na to, jestli jste vyučeným zedníkem... :-)

Základní pojmy

Programování a jazyk

Na začátek si rychle vysvětleme co je to programování a programovací jazyk. Počítač jako takový je absolutně hloupé zařízení a vždy bude dělat jen a pouze to, co mu přesně řekneme.

Programování je tedy zjednodušeně řečeno soubor instrukcí, které říkají počítači, co má dělat. Jelikož počítač, resp. procesor počítače rozumí pouze binárním instrukcím - tj. jedničkám a nulám, existují programovací jazyky, které tvoří polidštěné rozhraní mezi programátorem a počítačem.

Programovacích jazyků a stylů programování (programovacích paradigmat) je celá řada. V těchto článcích se budeme převážně zabývat jazykem PHP a jazykem Javascript.

PHP je serverový programovací jazyk, je interpretovaný a umožňuje mimo jiné objektově orientované programování - že nevíte, o čem píšu? Pojďme si to trochu přiblížit.

  • Interpretovaný serverový jazyk znamená, že nepoužíváme žádný nástroj pro kompilování kódu při jeho programování - jako je známé například z javy, nebo C#. Takový jazyk potřebuje ke svému běhu takzvaný interpret a to je v našem případě PHP procesor, který musí běžet na vašem počítači, či webovém serveru.

    • Typicky to funguje tak, že otevřete webovou stránku

    • Dostanete se do nějakého webového serveru, typicky nginx nebo apache

    • Ten webový server ví, že voláte soubor s příponou .php, takže na pozadí spustí proces PHP a otevře v něm požadovaný soubor

    • PHP interpret provede realtime - za běhu kompilaci do strojového kódu a zpracuje požadavek

    • Výsledek zpracování se vrátí skrze webový server zpět klientovi ve formě HTML stránky nebo jiného typu odpovědi - např. JSON

  • Objektově orientované programování nám umožňuje zdrojový kód rozdělovat do logických celků zvaných objekty a nad nimi provádět typizované operace, jako je například dědičnost. Těmto praktikám se budeme věnovat později.

Webová aplikace

Je nutné si také říci, co to je webová aplikace. Mnoho lidí si tento pojem plete s webovou stránkou, ale to není totéž. Webová stránka - jako je například tato je neinteraktivní nástroj jak sdělit uživateli nějaké informace. Ačkoliv může být taková stránka opatřena serverovým kódem - například pro načítání textů z databáze, stále se nejedná o webovou aplikaci. Webová aplikace je například administrace, skrze kterou se texty do webu plní - př. Wordpress, google disk, youtube, facebook...

Databáze

Je úložiště, kam se do definovaných struktur dají ukládat informace. Znáte například Microsoft Excel? Ano? Tak i to je forma databáze, můžete do něj vkládat data a zároveň nad nimi provádět pomocí funkcí jednoduché operace.

My se budeme věnovat databázím o něco podrobněji a to zejména relačním databázím založeným na jazyce SQL. V takových databázích se definují tabulky jako struktury pro data a ty se pomocí určitých sloupečků (klíčů) dají mezi sebou propojovat. Jazyk SQL je jednoduchý dotazovací jazyk nad těmito tabulkami. Proč píšu že jednoduchý? Protože ty jeho nejzákladnější funkce prakticky opisují anglický jazyk - původem tohoto jazyka je totiž snaha vytvořit databázový systém a dát manažerům nástroj, jak v něm číst.

IDE

Je zjednodušeně program pro programování. Je jich mnoho a já jsem si oblíbil produkty od společnosti JetBrains - takže si budeme hrát konkrétně s programem PHP Storm

Závěr

Tento článek byl jakýmsi úplným úvodem do toho, co nás čeká. V příštím díle se podíváme na to, co potřebujeme na našem počítači k dispozici, abychom mohli pořádně pokračovat :-)

< Zpět na úvod | Pokračovat na 2. díl >


Poslední aktualizace 2.10.2021

Líbí se mi články a chci podpořit jejich tvorbu

DĚKUJI!

Tvorbu můžete podpořit zasláním libovolné částky na účet 298385424/0300 do poznámky uveďte že se jedná o příspěvek na tvorbu článků a váš e-mail. Na příspěvek je možné vystavit fakturu. Vaše jméno bude následně uvedeno zde na webu společně s poděkováním.