IDE a nastavení prostředí

Úvod

V tomto článku se podíváme na věci, které potřebujete mít k dispozici, abyste mohli začít něco tvořit.

IDE

Jak jsme již nakousli v minulém díle, IDE je vpodstatě program na programování. Pro PHP jich existuje spousta a na základní programování vlastně IDE jako takové nepotřebujete a bohatě stačí nějaký hezčí textový editor - např. Notepad++. Ovšem s tím, jak budete nabírat znalosti a skládat složitější aplikace, začnete oceňovat to, co vám IDE dokáže nabídnout - pomáhá s orientací v kódu, dá se skrze něj "proklikávat" kódem podle toho jak je kde využit, IDE také čte a kontroluje váš kód a snaží se vás dopředu upozornit na chyby a našeptává vám třeba názvy metod, či proměnných.

PhpStorm je dle mého názoru to nejlepší, co na PHP můžete chtít a myslím si, že vůbec není na škodu začít hned s ním. Pokud jste například student, můžete mít licenci pro nekomerční použití zcela zdarma. Pokud už student nejste a programování vás má živit, cena je potom zanedbatelná a rozhodně se násobně vrátí v ušetřeném čase. PHP Storm je multiplatformní a k dispozici pro všechny operační systémy.

Pro pokračování si ho nainstalujte.

Lokální prostředí

Lokálním prostředím je myšlen váš osobní počítač, na kterém budete programovat. V mnoha návodech se tato část přeskakuje a rovnou se kód nahrává na nějaký webhosting. To není z mého pohledu vůbec vhodné a hned v následujících dílech uvidíte proč. Je tedy nutné, abyste si PHP interpreter nainstalovali přímo na váš počítač.

Instalace PHP

Windows

Windows momentálně není úplně vhodným adeptem na programování v PHP, neboť se blíží doba, kdy skončí jeho oficiální podpora, avšak momentálně to ještě možné je. Do budoucna bude nutné využívat Linux skrze WSL.

Jelikož už nejsem uživatelem tohoto systému, nedokážu nabídnout konkrétní návod step-by-step, avšak ze zkušenosti, kterou s windows mám vám doporučím nainstalovat si balíčkovací systém Chocolatey, který vám usnadní v mnohém život...

Ve chvíli, kdy budete mít Chocolatey k dispozici, otevřete Powershell jako administrátor a jednoduše napište

choco install php

Po instalaci otevřete nové okno powershellu a napište příkaz

php -v

očekáváme, že se vám vypíše verze PHP a měla by začínat číslem 8.

Mac OS

Stejně jako doporučuji chocolatey pro windows, doporučím homebrew pro mac. Pro instalaci PHP pak jednoduše stačí

brew install php

Po instalaci otevřete nové okno terminálu a napište příkaz

php -v

očekáváme, že se vám vypíše verze PHP a měla by začínat číslem 8.

Linux

V závislosti na tom, jakou distribuci linuxu používáte předpokládám, že již velmi dobře znáte svůj balíčkovací systém :-)

Jelikož je možné, že ve vašem repozitáři nebude aktuální verze PHP, je možné využít alternativní zdroje například od Ondřeje Surého.

Měl by vám tedy stačit příkaz jako

sudo apt install php

Po instalaci otevřete nové okno terminálu a napište příkaz

php -v

očekáváme, že se vám vypíše verze PHP a měla by začínat číslem 8.

Závěr

Tak jste připraveni na samotnou práci. V příštím díle se konečně podíváme na to, jak vypadá nějaký zdrojový kód.

Líbí se mi články a chci podpořit jejich tvorbu

DĚKUJI!

Tvorbu můžete podpořit zasláním libovolné částky na účet 298385424/0300 do poznámky uveďte že se jedná o příspěvek na tvorbu článků a váš e-mail. Na příspěvek je možné vystavit fakturu. Vaše jméno bude následně uvedeno zde na webu společně s poděkováním.